Mještani Izačića za naziv “Japanska krivina” imaju jednu priču a ona je vezana za aerodrom Željava i njegovu izgradnju. Kako mještani kažu projekat aerodnoma Željava i njegovih podzemnih objekata su uradili japanci a oni su i boravili na areodromu sve do njegovog završetka i puštanja u rad. Međutim da bi priča o aerodromu bila napetija, tadašnje tajne službe su organizovale pogibiju japanaca prilikom povratka u njihovu zemlju i to u saobraćajnom udesu baš na mjestu koje danas nosi naziv “japanska krivina” dva kilometra od Izačića. Danas je to mjesto i granična crta između dviju država.
Zvanična verzija je da je 22. septembra 1961. godine kod sela Izačić na putu između Bihaća i Ličkog Petrovog sela, na 14 kilometru od Bihaća, u jutro oko 07,30 časova dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj je izgubio život trgovinski ataše Japana u Jugoslaviji gospodin Kono Sehisheski, dok su lakše povređena još četiri putnika. Među povređenim nalazi se i predstavnik japanske firme “Kinematen” Sesuka Izave, direktor japanske agencije “Jetro” Konomura Kristi, službenik preduzeća “Invest – import” Đorđe Marković i jedan službenik preduzeća “General – export” iz Beograda. Kad su iz Bihaća stigli na jednu okuku kod sela Izačić, iz još nepoznatih razloga, automobil “opel – kapiten” vlasništvo japanskog kozulata u Beogradu, prevrnuo se u jarak. Poslije nesreće povređenog atašea Konoa odmah su prebacili u abulantu u Ličkom Petrovom Selu.
Članak o ovom događaju objavljen je u novinama “Borba” od 23. septembra 1961. godine. Ideja o gradnji aerodoroma Željava je zaživjela sa planiranjem i projektovanjem 1954. godine da bi dvije godine kasnije otpočela i gradnja koja je trajala punih 12 godina do 1968. godine kada je aerodrom pušten u rad.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu vikici.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu vikici@live.com. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal vikici.ba nema obavezu postupiti po istim.